Сучасна актуальність інформатики


Сучасна актуальність інформатики безпосередньо з розвитком коштів обчислювальної техніки, телекомунікації, штучного інтелекту. У матеріалах, опублікованих Центром інформатики ЮНЕСКО, присвячених системі випереджаючого освіти, інформатика визначена у час як фундаментальна наука у якій виділено три основних направлення:

- теоретична інформатика;

- технічна інформатика;

- соціальна інформатика.

Суспільство кінця ХХ в. часто називають інформаційним, а зміни у ньому - інформаційної революцією. Завдяки стрімкому розвиткові комп'ютерних технологій стає реальністю те, що здавалося неймовірним кілька років тому я - представники різних країн мають доступом до найрізноманітнішої інформації у будь-якій точці планети, обмінюються інформацією друг з одним і навіть спілкуються як реального часу. Складається враження, що життя жінок у час стає твердження М. Вінера: " Справді жити - це що означає жити, маючи правильної інформацією " . Та цього треба зазначити правила навігації по величезному океану доступною інформації і мати певної культурою для відбору необхідної інформації. Рівень інформаційної культури сучасної людини визначається багатьма критеріями: його умінням формулювати свою потреба у інформації, знанням загальнодоступних джерел інформації та умінням користуватися ними, умінням ефективно шукати, оцінювати, використовувати інформації і створювати якісно нову. Безумовно, кожній людині сьогодні необхідні комп'ютерна грамотність та досвід практичного використання комп‘ютерів.

Для молоді інформаційні технології відкривають доступом до інформації, отже, знань, дають цілком нові змогу здобуття професійних знань й у творчості, долучають до цінностей світової культури. Тому формування інформаційної культури підростаючого покоління - дуже важливе завдання. Її рішенням першу чергу має займатися школа. Вже сьогодні понад 10 років у школах країни викладається спеціальний предмет " Основи інформатики, і обчислювальної техніки " . Спочатку ставилися мети навчання школярів основам комп'ютерної грамоти й мовам програмування, використання комп'ютерів з вивчення інших дисциплін, і навіть для професіональною підготовкою у сфері обчислювальної техніки. Не скажеш, що це мети повністю досягнуто - досі у значній своїй частині шкіл немає комп‘ютерів.

Сьогодні у з процесами інформатизації суспільства освіти ставиться нова мета - формування в учнів стилю мислення, адекватного вимогам сучасного інформаційного суспільства, виховання інформаційного світогляду. Суть реформи освіти у тому, що обучаемому стає доступним гігантський обсяг інформації базах даних, базах знань, комп’ютеризованих архівах, довідниках і енциклопедіях. Нині доступу до такої " електронної " інформацією школах практично немає.

Шкільний етап формування комп'ютерної грамотності розпочатий в 1985 р. процес комп'ютеризації навчальних установ і інформатизації освіти відповідав об'єктивним інтересам розвитку суспільства - економіки, науку й техніки, освіти та світової культури. Політичні та соціально-економічні зміни, зміни у Російської Федерації в останнім часом, зробили завдання інформатизації нашого суспільства та, як необхідну умова цього,- інформатизації освіти ще більше актуальною.

Глобальність поставлених завдань, необхідність прилучення до сучасним інформаційних технологій значній своїй частині суспільства передбачає початок розв'язання лише на рівні середньої ланки освіти. Сьогодні у багатьох країнах випускник середньої школи або відразу, або після щодо невеликого додаткового професійного навчання приходить на робоче місце, оснащене комп'ютером чи засобами зв'язку, діловодства з урахуванням мікропроцесорної техніки, і має на шляху успішної роботи уявляти собі принципи її функціонування.

Запровадження нового предмета у програмі роботи шкіл, які не мали у той час комп'ютерів, не дозволяло прогнозувати швидке і кардинальне поліпшення якості навчання,- це був лише перший крок було шляхом, який потрібно було пройти. Але вже десяток років тому провідним російським вченим та прогресивним керівникам освіти були явні перспективи, відкриті інформатизацією у розвиток освіти.

Біля джерел інформатизації освіти стояли видатні вчені - академіки А.П.Ершов, Е.П.Велихов, Н.Н.Красовский, В.А.Мельников, створивши концепцію інформатизації освіти; керівники галузі Ф.И.Перегудов, В.Н.Афанасьев, М.Р.Леонтьева, А.Ю.Уваров, зусиллями що вдалося не лише успішно розпочати процес інформатизації освіти у Росії, а й визначити основні напрями розвитку на роки вперед.

Разом про те, навіть одержання всіма членами суспільства базової підготовки у сфері інформатизації у неповній середній школі неспроможна зробити російське суспільство справді інформаційним. Створення та розвитку інформаційної інфраструктури, без яких неможливий забезпечення доступності інформації всім членам суспільства, необхідність широкого впровадження НІТ в усіх галузях народного господарства, пред'являють нові вимоги до професійної підготовці кадрів. Отже, інформатизація професійного навчання однією з найважливіших напрямів інформатизації освіти.

Інформатизація освіти неможлива без відповідної підготовки й перепідготовки педагогічних кадрів. Освоєння НІТ учнями можливо лише за випереджальної підготовці викладачів у цій галузі. Тому інформатизація педагогічного освіти, підготовка вчителів за новими спеціальностями, освоєння усіма викладачами інформаційних технологій пріоритетне, визначальним напрямом для всієї інформатизації освіти.

Нарешті, надзвичайно важлива реалізація потенційної ефективності інформатизації у сфері освіти. Світовий і вітчизняний досвід свідчить про можливість істотно змінити на краще утримання і форми процесу, впровадити у освіту нові інформаційні технології, що сприяє рішенню завдань інтенсифікації і індивідуалізації навчання, формуванню пізнавальних здібностей учнів, поліпшенню організації процесу, поширенню передового педагогічного досвіду, реального забезпечення права усіх громадян отримання повноцінного освіти.

Сформована нині практика викладання інформатики в школі характеризується такими основними факторами.

По-перше, щодо навчання інформатики сьогодні використовуються кілька різних програм, тож навчальних посібників, значно які один від друга за змістом й направленості викладу матеріалу, глибині вивчення окремих питань. Важливо також, що викладають інформатику у шкільництві вчителя із різним рівнем професіональною підготовкою, різним базовим освітою і формуватимуться досвідом роботи у школі. Тому реальний зміст навчання інформатики у кожному школі, і рівня вимог окремих викладачів до підготовці школярів із цього предмета це часто буває істотно різні. У цьому низки найважливіших питань курсу, які мають значний загальноосвітній значення, залишаються часом поза змісту навчання інформатики у багатьох школах.

По-друге, нині стало очевидним недоцільність навчання інформатики лише з старшої щаблі школи; починає складатися нову структуру навчання інформатики загалом середньому освіті, у межах якої базовий курс, який би обов'язковий загальноосвітній мінімум підготовки школярів з інформатики, повинен бути перенесений в неповну середньої школи (мабуть, в VII-IX класи). Це зажадає адаптації її й вимог до результатів навчання до пізнавальним можливостям школярів цього возраста.

По-третє, як відомо, курс інформатики був у школу як засіб забезпечення комп'ютерної грамотності молоді, підготовки школярів до практичної діяльності, праці в суспільстві. У цьому значний загальноосвітній потенціал його був невостребован.
Нині можна назвати тенденцію поступового розмежування завдань формування комп'ютерної грамотності і завдань вивчення основ інформатики, причому з часом таку тенденцію буде, певне, наростати.

За умов масового впровадження обчислювальної техніки в школу застосування комп'ютерів у навчанні всім навчальним дисциплінам, починаючи з молодших класів, вміння, складові " комп'ютерну грамотність " школярів, набувають синергетичного характеру загальноосвітніх і формуються переважають у всіх шкільних навчальних предметах, Не тільки знає інформатики. Але треба враховувати, що завдання курсу інформатики що неспроможні обмежуватися лише завданнями підготовки школярів до практичної діяльності, праці. Перед курсом основ інформатики, як загальноосвітніх предметом, стоїть комплекс учбово- виховних завдань, виходять далеко за межі прикладних завдань формування комп'ютерної грамотності.

Подальший розвиток шкільного курсу інформатики пов'язані з явною тенденцією посилення уваги до загальноосвітніх функцій його, його потенційним можливостям на вирішення загальних завдань навчання, виховання та розвитку школярів. Інакше кажучи, переходити від прикладних завдань формування комп'ютерної грамотності до повноцінного загальноосвітнього навчальному предмету.

Така зміна спрямованості і цілей навчання інформатики безсумнівно призведе до коригуванні його змісту.

Виділення основних компонентів шкільної освіти з інформатики має відіграти стабілізуючу роль, надати значну допомогу вчителям, обрати орієнтири розробки обґрунтованих вимог до підготовки учнів, виділенню ключових питань у змісту курсу, мають загальноосвітнє значення.

Основні напрями вдосконалення навчання комп'ютерної грамотності в школі

До того викладання інформатики у межах середнього та вищого професійної освіти був орієнтований вивчення алгоритмізації та програмування, освоєння безлічі конкретних інформаційних технологій. Такий підхід безумовно важливий на формування комп'ютерної грамотності, як складової частини інформаційної культури особистості. Проте, сьогодні як актуальна проблема формування світоглядної компоненти інформаційної культури особистості, основу якої лежить визначення інформаційну діяльність особистості як соціально значимого, етичного способу життєдіяльності в інформаційному просторі.

Сьогодні у сім'ях приблизно за два порядку більше сучасних персональних комп'ютерів, ніж у школі. За даними статистики 2000 року придбали 1,7 мільйонів комп'ютерів, 2001 року — вже 2,8 мільйона, більше половини — у приватне користування: у 4,3 з 24 мільйонів російських школярів та 3,9 мільйонів студентів є домашні комп'ютери. Усе це техніка власне мало використовують у освітньому полі — учні надані самі собі. У цьому саме школярі і студенти є найактивнішими дослідниками і творцями електронну інформацію (від освоєння ігор різного характеру до блукання в інформаційних мережевих ресурсах, від створення комп'ютерних програм до розробки Web — сайтів) і найчастіше мають дуже слабке уявлення про можливих негативних наслідків своєї інформаційної діяльності.

Рішення проблеми формування світоглядної компоненти інформаційної культури особистості передбачає зміни у мету і змісті викладання інформатики. Як мети так можна трактувати цілісну готовність особистості до освоєння нового життя на інформаційної основі, що включає побудова людиною власної інформаційної картини світу, визначення їм свого місця у швидкоплинному, дедалі більше взаємопов'язаної інфосереді, становлення світогляду про глобальному інформаційному просторі та можливостях його пізнання і перетворення.

Сьогодні ми вийшли до рівня, коли комп'ютерна грамотність випускника школи мусить бути достатня у тому, щоб вільно працювати на персональному комп'ютері як користувач. Це потреба, продиктована часом, рівнем розвитку і моральними цінностями суспільства. У навчанні особливий акцент ставиться сьогодні на власну діяльність дітей з пошуку, усвідомлення і переробки нових знань. Учитель виступає як організатор процесу вчення, керівник самодіяльності учнів, який надає їм потрібну допомогу й підтримку. Необхідно переосмислити місце і роль інформації, що веде до переосмислення змісту освіти. Очікувати сплеску підвищення якості освіти у країні за мері її інтернетизації годі було, проте використовувати нові технології освіти теж неправильно.

Сучасний урок в ідеалі ні бути обмежений предметом і учителем. Схема його проведення диктує дещо етапів. На кожному з на них можна використовувати комп'ютерні технології як іще одна інструмент дослідження, як джерело додаткової інформації з предмета, як спосіб самоорганізації праці та самоосвіти, як особистісно - орієнтованого підходу для вчителя, як засіб розширення зони індивідуальної активності кожного учня. У цьому збільшується швидкість подачі якісного матеріалу у межах одного уроку.

Навички з пошуку, систематизації, аналізу інформації може допомогти в подальшому випускникам школи самоствердитися у житті: підвищувати свою кваліфікацію, самостійно добуваючи знання, перекваліфікуватися.

Нині під час уроків, переважно, використовуються такі форми подачі матеріалу і оцінювання з допомогою комп'ютера: презентація, інформаційно-навчальні програми, тести.

У презентації може бути показані самі виграшних моментах теми, ефектні досліди і перетворення, добірка електронних географічних чи історичних карт, портретів, цитат. На екрані можуть також з'являтися визначення, які хлопці списують в зошит, тоді як вчитель, не витрачаючи час на повторення, встигає розповісти більше. Головне в презентації — це тезисність (для виступає) і наочність (для слухача). Цікаві уроки, створені так: визначення, ілюстрація, питання - асоціація.

Тести в електронної версії, можуть становити варіанти від електронних карток із запитаннями та варіантами відповідей до складних багаторівневих структур, де забудькуватому учневі пропонуються невеликі підказки й рівень знань оцінюється відразу же.

Інформаційно-навчальні програми з активним інтерфейсом створюються учителем - предметником з урахуванням важких моментів розуміння і використовуються учнями в факультативне час для повторення, закріплення чи поглиблення своїх знань на тему уроку.

Узагальненням всіх мультимедійних уроків з різних предметів, створених із допомогою комп'ютерних технологій у однієї чи навіть кількох шкіл, може стати Банк даних навчально-методичне забезпечення шкільних дисциплін. Це своєрідна «Електронна скарбничка» дослідів, архівні, аж ніяк, не секретні матеріали, які допомогли і хлопцям та інших вчителям працювати, вдосконалюватися, творить.

Забезпечення комп'ютерної грамотності може бути метою лише одну навчального предмета — необхідно впровадження нових інформаційних технологій у навчальний процес за всі шкільним навчальним предметів. І тому необхідно виділити завдання формування комп'ютерної грамотності з курсу інформатики і перенести їх у курс комп'ютерної грамотності в середнє, а перспективі — й у молодше ланка навчання. Це дозволить розпочати впровадження інформаційних технологій за всі навчальним предметів в середньому ланці навчання у школах різного профиля.

Зрозумілі труднощі викладання інформатики до шкіл, де предмети політехнічного циклу є пріоритетними. І це невисока загальна математична культура учнів, і низька мотивація вивчення предмета, і ущемлення курсу інформатики в плані. Та й у цьому випадку в інформатики виділяється система знань, умінь і навиків, є базовими всім форм освіти й розробка методики, які забезпечують засвоєння их.

Значні резерви галузі у вивченні інформатики, і навчання роботи комп'ютері криються у новий підхід до навчання “ Технології ”. Освітня область “ Технологія ” покликана підготувати учнів до самостійної трудовий життя, що з їх творчої і перетворюючої діяльністю, до професійного самовизначенню і наступному оволодінню випускниками шкіл різними професіями.
за рахунок курсу “ Технологія ” можна значно підвищити якість знання з інформатики у межах мінімальної годинниковий навантаження на уроках в старших класах і при цьому без додаткової позаурочної завантаження учнів, що дуже актуальне до шкіл інноваційного типу, де навчальний план перенасичений.

Значні зміни, які у галузі освіти останні роки, торкнулися і розширення сфери трудовий підготовки школярів: змінилися традиційні форми роботи міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, з'явилася нова предметна область “ Технологія ”, а перенесення центру ваги програми курсу “ Інформатика ” з програмування на практичне використання інформаційних технологій дає випускникам школи деякі переваги ринку праці перед більш старшими віком конкурентами. Всі ці зміни націлені насамперед те що підготувати підлітка до реального праці в існуючих на сьогодні соціально-економічних умовах.

Новий навчальний курс “ Інформаційні технології ” таки є відбитком усвідомленої суспільством нагальну потребу підготовки школярів до життя жінок у умовах інформатизації всі сфери громадського виробництва.

Навчальний курс “ Комп'ютерні технології ” покликаний навчити використовувати інструмент під назвою комп'ютер щоб одержати, зберігання, оброблення і передачі інформації.
У єдиному інформаційно-освітньому просторі варіативність курсу “ Технологія ” і наповнення його різними складовими дає кошти й методи у розвиток здібностей до орієнтації в мінливому світі, дозволяє успішно освоювати будь-яку професійну область роботи і сприяти саморозвитку людини.

Інваріативність і модульність запропонованого курсу “ Технологія ” дозволяє зробити це без особливих складнощів. Багато проблем викладання інформатики у неповній середній школі: один блок з математикою в базисному плані, труднощі розподілу класу на групи у зв'язку з новим нормативним фінансуванням школи вже нині можна вирішити, якби курс базисного плану “ Технологія ” подивитися під новим кутом зору.

Роль книгозбірень у формуванні інформаційної культури дітей і юнацтва.

Величезну роль сьогодні у вихованні освічених членів інформаційного суспільства можуть і мають зіграти бібліотеку й у першу чергу обслуговуючі дітей і юнацтво. Бібліотеки в усі часи були одночасно сховищами інформації та підвалинами освіти і освіти людей. Роль сучасної бібліотеки багаторазово зростає: передати молодим людям раніше накопичені знання і набутий підготувати їх до життя жінок у умовах швидкого накопичення інформації, в так званому інформаційному столітті. Виконання з завдань можливе лише за використанні сучасних комп'ютерних технологій у бібліотеці. Комп‘ютеризована бібліотека для дітей і юнацтва сьогодні виконує місію - забезпечує юним читачам оперативний доступом до інформаційних ресурсів і водночас є центром виховання інформаційної культури підростаючого покоління.

Вже сьогодні нові інформаційні послуги, надані деякими бібліотеками школярам (електронні каталоги, інформаційні бази даних, електронні видання на CD-ROM) користуються вони популярністю. А завдяки створеної системі безперервного навчання і юнацтва інформаційним технологіям можна готувати юних читачів роботи з новими видами інформації та новими комп'ютерними інформаційно-пошуковими системами в бібліотеці. Завдяки спілкуванню читачів з комп'ютерами у бібліотеці змінюється їхній інформаційний світогляд.

Починається вона з розуміння про інформатизацію у житті суспільства. Сучасний школяр повинен розуміти важливість інформації та завдань її збереження, систематизації і передачі й особливу увагу до комп‘ютерів у розв'язанні завдань. Вище говорилося про рівень викладання інформатики у шкільництві: використання РС обмежується переважно вивченням мов програмування, самого комп'ютера, деяких прикладних програм, текстових і графічних редакторів. Тому молодики частіше всього не сприймають комп'ютер як отримання інформації.

Використання нових комп'ютерних технологій у бібліотеках, обслуговуючих дітей і юнацтво, - по-перше, яскравий для юних читачів застосування комп'ютерів у житті взагалі, а по-друге, - спосіб отримання, приклад її ефективного збереження і розподілу. Діти бачать, що електронний каталог бібліотеки набагато компактніші, ніж традиційний, а пошук у ньому швидше, різноманітніший і зручніше. Інформація, що вони одержують у бібліотеці з допомогою комп'ютера, дуже важливий. Для юного людини - це шлях знаннями, до однієї щаблі освіти, світорозуміння, здобуття сенсу життя, отримання професіональною підготовкою. Отже, через спілкування з комп'ютерними інформаційними системами у бібліотеці до юному людині, природно, починає розуміти ролі інформації та інформаційних технологій у житті людини.

Одне з важливих елементів інформаційної культури людини – із слідування інформаційних результатів (принагідно дістати вільний доступ до них). У нашій країні багато організацій займаються збиранням, обробкою, зберіганням та розподілом інформації: бібліотеки, статистичні центри, інформаційні служби, ЗМІ. У переліку лише бібліотеки надають вільний і безплатний доступом до інформаційним ресурсів, як традиційним, і електронним. У нинішньому вигляді електронного каталогу, бібліографічних баз даних читачі деяких книгозбірень у час отримують доступом до місцевим інформаційних ресурсів. Є надія, що у найближчим часом буде створено бібліотечні інформаційні сіті й каналами телефонного зв'язку інформацію про книжки школярі зможуть отримати й з інших бібліотек та інформаційних центрів. Але вже нині вихід на регіональні і якщо світові джерела інформації забезпечують CD-ROM технології. Колекції CD-ROM в бібліотеках, які включають світові комп'ютерні енциклопедії, путівники різними країнами, електронні книжки, довідники з літератури, живопису, музиці, розширюють інформаційне світогляд дітей, формують глобальний аспект інформаційної культури - розуміння світу - як єдиного інформаційного простору.

Основа інформаційної підготовки школярів - їхнє вміння ефективно досліджувати та аналізувати інформацію, грамотно працювати з ИПС. Навчання пошуку інформації безпосередньо пов'язують із умінням користуватися картотеками, довідниками, словниками. Традиційно за практиці більшості бібліотек для дітей і юнацтва читачів знайомлять зі довідково-бібліографічним апаратом. Школяру пояснюють, як користуватися бібліографічними картотеками, як здійснювати пошук в алфавітному і систематичному каталогах, які є бібліографічні, інформаційні й довідкові видання. Поява комп'ютерних ИПС в бібліотеці вимагає достатньо розвинутих спеціалізованих навичок - розуміння подання в базах даних, вміння вибирати область пошуку, користуватися ключовими словами. Тому необхідне вимога для бібліотек, обслуговуючих дітей і юнацтво, - водночас із запровадженням комп'ютерів у бібліотеці створити систему безперервного дітей інформаційних технологіям, адаптовану до різних вікових категорій. За виконання його запровадження інформаційні ресурси будуть доступні і зрозумілі юним читачам бібліотек.
Досвід роботи передових бібліотек підтверджує ефективність багатоступінчастої системи навчання, адаптованої до різних вікових категорій. Це навчальні і розвиваючі комп'ютерні програми для дошкільнят, курси навчання старшокласників основам інформатики, і інформаційно - бібліотечним технологіям, лекції та розмови про можливості комп'ютера у бібліотеці та інформаційних послугах, наданих читачам з допомогою комп'ютера. Навчання працювати з електронним каталогом проводиться під час занять щотижневого загальнодоступного абонемента для читачів. Працюючи з бібліографічними базами даних на допомогу пошуку книжок, журналів чи газетних статей, школярі переконуються у вищості комп'ютерного пошуку, опановують цілком нові види пошуку (по ключовим словами, словника, поєднання полів базі даних тощо. буд.), навчаються зберігати його результати в електронному вигляді. Пошук в БД - найважливіша область умінь і навичок, з якими час який завжди знайомлять які у сучасної школі. І бібліотека заповнює цей пробіл.
Обов'язкова складова загальної освіти для жителя інформаційного суспільства – уміти добувати і здобувати нову інформацію. Заодно він повинен розуміти, що інформаційний ресурс представляє реальну цінність тільки у разі, якщо збереження і доступ щодо нього організовані найбільш ефективно.

Безумовно цікавими бачаться наступний експеримент - залучення старшокласників до створення електронного каталогу, ретроспективної БД бібліотеки. Попередньо робити спеціальне навчання: правилам бібліографічного описи, форматування записи, правилам заповнення полів в БД, грамотному згортання інформації (складання анотації) тощо. буд. У процесі створення БД школярі поступово починає розуміти, що з того, наскільки правильно і повно введена інформація в комп'ютер, залежатиме її пошуку. Міра їх відповідальності досить великий, оскільки вони створюють реальну бібліографічну базі даних. Через війну таких експериментів можна готувати грамотних можливостей і активних користувачів, вміють працювати з новими інформаційними ресурсами.

Висновок

Особливістю розвитку системи освіти на етапі є його випереджаюче, особистісно-орієнтований характер, який би єдність загального характеру і професійного розвитку фахівця. Найважливішими засобами вирішення даної задачі є гуманітаризація і інформатизація виховно-освітнього процесу, використання сучасних педагогічних і комп'ютерних технологій. Гуманітаризація освіти неможлива без систематизації знання людині, суспільстві, природі, які вивчаються у межах загальнотеоретичних і спеціальних дисциплін. Однією з показників відповідності рівня освіти сучасним вимогам є комп'ютерна грамотність.
Сучасні інформаційні технології забезпечують як доступом до практично необмеженому обсягу інформації, а й здійснювати її аналітичну обробку. Отже, вони представляють один із засобів розвитку навчальної, пізнавальної і дослідницької роботи і в поєднані із традиційними технологіями, методами і коштами, забезпечують умови на навчання грамотного спеціаліста у будь-який області.


Комментариев нет:

Отправить комментарий